nedeľa 9. novembra 2014

Salvador Dalí /Port Lligat/

Slávni ľudia majú sklon /a obyčajne aj finančné možnosti/ vyberať si pre svoje domovy tie najexkluzívnejšie adresy a interiéry zariaďovať čo najdrahšie. Mnohé súkromné rezidencie vyrážajú svojou okázalosťou dych... nič sa však, podľa môjho názoru, nevyrovná originalite obydlia surrealistického maliara Salvadora Dalího.
Salvador Dalí (1904–1989)
Narodil sa i zomrel na zlyhanie srdca vo Figueres, v Španielsku. Namaľoval vyše 1 500 obrazov, za najznámejší sa považuje obraz Perzistencie pamäti - to je ten z roztavenými hodinami.
Dalí študoval na akadémii v Madride, odkiaľ ho vyhodili, keď údajne prehlásil, že ani jeden z profesorov nie je tak dobrý, aby ho mohol skúšať.

Prežil dlhý a bohatý život. S Walterom Disneyom vytvoril animovaný film Destino, ovplyvnil ho Sigmund Freud, priateľil sa s dramatikom Garciom Lorcom.


Dalího trojuholník
 V severovýchodnom Španielsku je roztrúsených niekoľko pamiatok na Dalího, tvoriacich tzv. Dalího trojuholník. Najnavštevovanejšie je múzeum vo Figueres, ktoré je otvorené počas celého roka. V lete si však môžu záujemci pozrieť aj jeho neďaleký zámoček Púbol, jeho letné sídlo, ktoré kúpil pre svoju ženu. Ďalšiu expozíciu má Dalí v prímorskom Port Lligat na Costa Brava.


Dalího dom v Port Lligat na Costa Brava
Port Lligat je jednou zo štvrtí pôvabného katalánskeho mestečka Cadaqués na pobreží Costa Brava.
Salvador Dalí si v tejto starej rybárskej štvrti vybudoval naozaj svojráznu rezidenciu, ktorú využíval šesť až sedem mesiacov v roku.

Na dome pracoval s väčšími či menšími prestávkami viac ako štyridsať rokov. Ku prvému rybárskemu domčeku, ktorý kúpil v roku 1930, postupne prikupoval ďalšie, dal pristavať nové, až vznikla táto zvláštna spleť miestností, zákutí, chodieb /Z ktorých mnohénevedú vôbec nikam!/.

Interiér zdobia koberce, starobylý nábytok, tapisérie, sušené kvety, pestraá zmes cenných i bezcenných predmetov, ktorých inštalácia je sama o sebe výtvarným dielom.


Dom v Port Lligat je ľahko rozpoznateľný podľa gigantických vajec. Rozdelený je na tri časti s rôznou funkciou. Súkromné priestory, zahŕňajúce obývaciu izbu, kuchyňu s jedálňou a spálňu, sa vyznačujúaž úzkostlivým poriadkom, kde vždy vládla Dalího manželka Gala. Ateliér a tzv. sála modelov boli jasným kráľovstvom Dalího. Záhrada s bazénom a letná jedáleň slúžili ako reprezentačné priestory, tu sa prijímali návštevy.


Zdroj: http://cestovani.idnes.cz/divadelni-muzeum-salvadora-daliho-ve-figueres-f4z-/kolem-sveta.aspx?c=A110217_125447_igsvet_tom

Virtuálna návšteva /Virtual visit: http://www.salvador-dali.org/museus/casa-salvador-dali-portlligat/en_visita-virtual/

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára