sobota 15. novembra 2014

Salvador Dalí /Castle Púbol/

Trónna sieň "kráľovnej" Galy

Výstredný, bizarný, nápaditý, zvláštny, vizionársky, podivínsky, narcistický, geniálny, šialený, avantgardný, okázalý...
taký bol španielsky surrealistický maliar Salvador Dalí.

V severovýchodnom Španielsku je roztrúsených niekoľko pamiatok na Dalího, tvoriacich tzv. Dalího trojuholník. Najnavštevovanejšie je múzeum vo Figueres, ktoré je otvorené počas celého roka. V lete si však môžu záujemci pozrieť aj jeho neďaleký zámoček Púbol, jeho letné sídlo, ktoré kúpil pre svoju ženu. Ďalšiu expozíciu má Dalí v prímorskom Port Lligat na Costa Brava. Salvador a Gala Dalí

Osudová žena

   

Keď dvadsaťpäťročného Dalího prišli v lete 1929 do Katalánska navštíviť surrealisti z Paríža, bol medzi nimi aj básnik Paul Éluard so svojou ruskou manželkou Galou, ktorá bola múzou celej skupiny. Dalí sa do nej okamžite zamiloval, hoci bola od neho o desať rokov staršia. Keďže so ženami nemal dovtedy žiadne skúsenosti a bol skutočne výstredný, snažil sa jej pozornosť zaujať napríklad tým, že sa pokryl kozími výkalmi alebo si dal na hlavu červenú pelargóniu. Bol z nej taký hotový, že s ňou nedokázal prehovoriť bez hysterického smiechu. Gala rozoznala jeho talent a krátko nato opustila svojho manžela, ktorý, hoci bol básnik, bol poriadne bohatý. Ostatní sa vrátili do Paríža, ona ostala s Dalím.

Stredoveký hrad Púbol


V roku 1970 kúpil Salvador Dalí svojej žene Gale Dalí od markízov de Blondel stredoveké šľchtické sídlo - hrad Púbol. Sám v tomto nádhernom hrade uprostred malebnej katalánskej krajiny počas Galinho života nebýval. Zato sa tu vystriedal celý rad mladých Galiných milencov.Večná múza Gala

 

Gala sa narodila ako Elenia Dmitrievna Diakonova v Rusku v rodine intelektuálov. Vyštudovala za učiteľku a s francúzskym básnikom Éluardom sa zoznámila vo švajčiarskom sanatóriu, kde sa liečila na tuberkulózu. V roku 1917 sa vzali a o rok neskôr sa im narodila dcéra Cécile, ktorú však matka ignorovala celý život. Cez Éluarda sa stala múzou surrealistov. Ona, jej manžel a maliar Max Ernst, ktorého si vzal pod krídla, žili tri roky v bizarnej trojke. Aj po rozchode s Éluardom, keď sa dala dokopy s Dalím, mala s bývalým manželom veľmi blízky vzťah.

Dalí mal zase pred Galou intímny vzťah s básnikom Lorcom. Ako žena ho Gala až tak sexuálne nepriťahovala. Podľa spomienok súčasníkov Dalí vždy lámal konvencie vrátane tých sexuálnych. Odohrávali sa uňho orgie, heterosexuálne, homosexuálne i kombinované, on sám sa však na nich nezúčastnil, iba ich pozoroval. Sex, a najmä masturbácia boli vždy hybnou silou v jeho tvorbe, ale sexuálne praktiky mu neprinášali uvoľnenie. Gala mala vždy milencov. Sexuálne sa stýkala nielen s bývalým manželom, ale aj s mladými umelcami, ktorí u nej hľadali oporu. Dalímu to však vôbec neprekážalo. Ona zasa usilovne pracovala na jeho kariére ako jeho manažérka a darilo sa jej. Vďaka nej uletený umelec dokázal existovať v reálnom svete. A finančne fantasticky prosperovať. „Keď Gala vojde do miestnosti, Dalí sa postaví, vyžiada si ticho a obradne ju privíta. Všetci tlieskajú. Je to, akoby ste boli uprostred šľachty alebo cirkusantov,“ opísal tento netradičný manželský pár Andy Warhol.


Obývacia izba

Obývacia izba

Trónna sieň "kráľovnej" Galy

Strata múzy

V roku 1980 sa 76-ročný Dalí cíti naozaj zle, jeho zdravie je v katastrofickom stave. Ani Gala na tom nie je dobre. Umiera 10. júna 1982 a Dalí stráca chuť žiť. Neprijíma tekutiny, čo ho doženie do stavu dehydratácie a takmer k smrti. 

Z Figueres sa odsťahuje do zámku v Púbol, ktorý kúpil pre Galu a kde umrela. V roku 1984 v jeho spálni vypukne záhadný požiar, ale Dalího zachránia a jeho priatelia ho presťahujú do jeho Teatra Musea, kde žil predtým a v ktorom napokon aj pochovaný.
Trónna sieň "kráľovnej" Galy
Strop v trónnej sieni "kráľovnej" Galy
Kúpelňa


Kúpelňa


Kuchyňa

Hudobný salónGalin cadillac

 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára