pondelok 1. decembra 2014

Yves Saint Laurent /Marrakech/

Villa Oasis, Majorelle GardenYves Saint Laurent, celým menom Yves Henri Donat Mathieu Saint Laurent  (*1.8.1936, Orán, Alžírsko – † 1.6.2008, Paríž) bol jedným z najvplyvnejších francúzskych i svetových módnych návrhárov 20. storočia, spolu s Coco Chanel, Christianom Diorom a Hubertom de Givenchy. Tvoril a menil trendy v móde počas svojej vyše štyridsatročnej kariéry. Jeho značka YSL sa stala symbolom kreativity a luxusu.


Jeho konkukrenti obdivovali jeho univerzálnosť. Bol schopný robiť módu pre najvyššie spoločenské kruhy, ale rovnako neváhal využiť beatnícky pouličný štýl, obyčajné námornícke tričko či umelecké motívy. Ako jeden z prvých dostal na predvádzacie móla modelky čiernej pleti. Obliekal veľké filmové hviezdy a s rovnakou vášňou robil aj konfekcie pre študentky či pracujúce ženy. V 70. rokoch prerazil na ázijské trhy, kde ho dodnes milujú ako nositeľa európskej elegancie a štýlu. Vedel robiť módu, ale nemal hlavu ani povahu na biznis. Svoju značku koncom 90. rokov minulého storočia predal.

Yves Saint Laurent v Marakéši

V roku 2002 usporiadal svoju rozlúčkovú prehliadku. Už vtedy sa necítil dobre. Jeho depresie boli čoraz horšie, zhoršilo sa aj jeho fyzické zdravie. Uzavrel sa v dome v marockom Marakéši, obklopený svojimi modelmi, takmer ako v múzeu. Nová móda sa mu údajne nepáčila. Nerozumel jej a údajne ho poburovala.

Majorelle Garden

Majorelle Garden


Majorelle GardenZáhrada Majorelle - The Majorelle Garden (حديقة ماجوريل‎) 


Svetoznámu záhradu v Marakéši pôvodne vytvoril francúzsky maliar Jacques Majorelle v roku 1923. Yves Saint Laurent a jeho životný partner Pierre Berge kúpili tento v tom čase úplne spustnutý skvost v roku 1980. Pri obnove záhrady sa vybudovali zavlažovacie systémy a vysadili nové rastliny.
Na rekonštrukcii Villy Oasis v záhrade sa podieľali významní interiéroví architekti Bill Willis a Jacques Grange.

Majorelle Garden
Villa Oasis

 
Fontánu na podstavci v tvare osemcípej hviezdy navrhol Willis.

 
Zelený salón. Konzoly na pravej strane namaľoval Jacques Majorelle.


Vestibul

 
Vstupná hala do Villy Oasis
The Private World of Yves Saint Laurent and Pierre Berge - Interiors by Bill Willis and Jacques Grange

Yves Saint Laurent


Via: www.elledecor.com,
http://online.wsj.com/articles/SB10000872396390444358804578016420419453676

Photography by Oberto Gili

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára